Цизедом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цизедом
Место во Ролвиц
Црква во Цизедом
Црква во Цизедом
Црква во Цизедом
Цизедом во рамките на Германија
Цизедом
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Општина Ролвиц
Основни податоци
Површина 10,35 км2
Надм. височина 80 м
Население 243  (31 декември 2011)
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17309
Повик. бр. 039747
Портал www.amt-uecker-randow-tal.de
Координати 53°26′N 14°00′E / 53.433° СГШ; 14.000° ИГД / 53.433; 14.000Координати: 53°26′N 14°00′E / 53.433° СГШ; 14.000° ИГД / 53.433; 14.000

Цизедом (германски: Züsedom) — село и поранешна општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Ролвиц.