Хуонски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хуонски јазици
Географска
распространетост:
Нова Гвинеја
Класификација: австронезиски
Гранки:

Хуонските јазици сочинуваат подгрупа на северните новогвинејски јазици од групата на западноокеански јазици од семејството на австронезиски јазици. Јазиците се зборуваат во Нова Гвинеја.

Класификција[уреди | уреди извор]

Јазиците се класифицирани како:[1]

Според анализата на Базата на основни австронезиски зборови од 2008 година[2], нумбамските јазици се дел од нгероанско-витијаските јазици.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lynch, John, Malcolm Ross & Terry Crowley. 2002. The Oceanic languages. Richmond, Surrey: Curzon Press.
  2. Austronesian Basic Vocabulary Database
  • Ross, Malcolm (1988). Proto Oceanic and the Austronesian languages of western Melanesia. Canberra: Pacific Linguistics.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]