Храздан (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Храздан
Hrazdanatproshian.jpg
Реката во Ереван
ЗемјаЕрменија
Слив
Главен изворЕзеро Севан
1097 m
УстиеРека Аракс
826 m
Сливна повр.2560 км2 (988 sq mi)
Физички особености
Должина141 km
Проток
  • Просечен:
    17.9 м3/s (632 cu ft/s)
Храздан (река) на Ризницата

Храздан (ерменски: Հրազդան գետ) е главна река во Ерменија. Извира од северозападниот крај на езерото Севан и тече јужно преку покраината Котајк и главниот град на Ерменија, Ереван. Во Араратската рамнина се влева во реката Аракс крај границата со Турција. Ница од хидроелектрични централи се изградени на реката. Водата се користи за наводнување на житни култури.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поглед на кањонот на Храздан, во позадина е Ереван
Поглед на клисурата и една од хидроелектраните на реката Храздан покрај Ереван

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 39°59′25″N 44°27′10″E / 39.99028° N; 44.45278° E / 39.99028; 44.45278