Храздан (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Храздан
Hrazdanatproshian.jpg
Реката во Ереван
Земја Ерменија
Слив
Главен извор Езеро Севан
1097 m
Устие Река Аракс
826 m
Гол. на сливот 2560 km2 (988 sq mi)
Физички особености
Должина 141 km
Проток
  • Просечен:
    17.9 m3/s (632 cu ft/s)

Храздан (ерменски: Հրազդան գետ) е главна река во Ерменија. Извира од северозападниот крај на езерото Севан и тече јужно преку покраината Котајк и главниот град на Ерменија, Ереван. Во Араратската рамнина се влева во реката Аракс крај границата со Турција. Ница од хидроелектрични централи се изградени на реката. Водата се користи за наводнување на житни култури.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поглед на кањонот на Храздан, во позадина е Ереван
Поглед на клисурата и една од хидроелектраните на реката Храздан покрај Ереван

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]