Хортензија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хортензија
Hydrangea macrophylla
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiospermae
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Asterids
Ред: Cornales
Семејство: Hydrangeaceae
Род: Hydrangea
L.

Хортензијата е род на 70 до 75 видови на скриеносеменици по потекло од јужна и источна Азија (Кина, Јапонија, Кореја, Хималаите и Индонезија) и Северна и Јужна Америка.

Хортензијата како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Хортензијата се јавува како тема во бројни дела од уметноста и популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hajnrih Hajne, Pesme. Beograd: Rad, 1964, стр. 21.