Химпферсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Химпферсхаузен
Химпферсхаузен is located in Германија
Химпферсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Вазунген-Амт Занд
Градоначалник Манфред Кимпел (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,26 км2
Надм. височина 425 м
Население 412 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036940
Портал www.huempfershausen.de
Местоположба на Химпферсхаузен во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°40′0″N 10°13′59″E / 50.66667° СГШ; 10.23306° ИГД / 50.66667; 10.23306Координати: 50°40′0″N 10°13′59″E / 50.66667° СГШ; 10.23306° ИГД / 50.66667; 10.23306

Химпферсхаузен (германски: Hümpfershausen) е општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]