Химна на Отоманската Империја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Како и во многу други монархии на своето време, така и химната на Отоманската Империја не била кралска, туку таа била национална за целата земја. Но, во 1844 година, по периодот на Танзиматот, официјална химна на империјата станала Devleti Marşları. Првото официјално отоманско знаме, кое во суштина е идентично со денешното турско знаме, исто така било усвоено во тој период.

Поврзано[уреди | уреди извор]