Прејди на содржината

Хиба Абу Нада

Од Википедија — слободната енциклопедија
هبة أبو ندى
Портрет на Абу Нада
Роден(а)Хиба Камал Салех Абу Нада
24 јуни 1991(1991-06-24)
Мека, Саудиска Арабија
Починал(а)20 октомври 2023(2023-10-20) (возр. 32)
Кан Јунис, Појас Газа
Занимањепоетеса, романописец, нутриционистка

Хиба Камал Абу Нада (24 јуни 199120 октомври 2023) — палестинскa поетeсa, романописец, нутриционисткa[1] и википедијанка.[2] Нејзиниот роман „Кислородот не е за мртвите“ го освоил второто место на наградата Шарџа за арапска креативност во 2017 година.[3][4] Таа била убиена во нејзиниот дом во појасот Газа од израелски воздушен напад во војната Израел-Хамас од 2023 година.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Абу Нада била родена во Мека, Саудиска Арабија на 24 јуни 1991 година. Таа добила диплома по биохемија на Исламскиот универзитет во Газа, и завршила магистерски студии по клиничка исхрана на Универзитетот Ал-Азхар.[5]

Работела одредено време во Центарот за креативност Русул, поврзан со Институтот за сираци Ал-Амал.[6] Според весникот Ал-Ајам, таа била „преокупирана со правдата, востанијата на Арапската пролет и реалноста на палестинскиот живот под окупација“.[7]

Таа објавила голем број збирки поезија и роман со наслов al-Uksujīn laysa lil-mawtā („Кислородот не е за мртвите“, арап. الأكسجين ليس للموتى). Во 2017 година, таа го освоила второто место за нејзиниот роман на 20-тата годишна награда за арапска креативност Шарџа, што се одржала во Обединетите Арапски Емирати.[8][9] Книгата била повторно објавена од Дар Диван во 2021 година.[10]

Нејзината последна објава на интернет била на 8 октомври 2023 година, кога напишала:[11]

Ноќта на Газа е темна, без сјајот на ракетите, тивка без звукот на бомбите, застрашувачка освен удобноста на молитвата, црна освен светлината на мачениците. Добра ноќ, Газа.

На 20 октомври 2023 година, таа била убиена во Израелско-палестинската војна, за време на воздушен напад на израелските воздухопловни сили, кој го погоди нејзиниот дом во Кан Јунис во јужниот дел на Газа. Таа имаше 32 години.[12][13]

 • ‏الأكسجين ليس للموتى ‏ [Oxygen is not for the dead: a novel] (арапски). al-Shāriqah. 2017. ISBN 978-9948-23-314-5. OCLC 1032289333 – преку Wikidata: Q123139804.
 1. „Wazāra 'ṯ-ṯaqāfa tanẓimu umsīa šiʿrīa bi-'t-taʿāun maʿa baladīa Ġazza“ وزارة الثقافة تنظم أمسية شعرية بالتعاون مع بلدية غزة [Ministry of Culture organises poetry evening in cooperation with the Municipality of Gaza]. Alwatan Voice (арапски). 29 August 2017. Архивирано од изворникот на 29 August 2017. Посетено на 20 October 2023.
 2. „Gaza: Muerte de una poeta“ [Gaza: Death of a poet]. ContraPunto (шпански). 21 October 2023. Архивирано од изворникот на 23 October 2023. Посетено на 23 October 2023.
 3. "aṯ-Ṯaqāfa" tukkarrimu ar-riwāʾīa "Abū Nadā" li-fauz-hā bi-ǧāʾiza aš-šāriqa li-'l-ibdāʿ al-ʿarabī“ "الثقافة" تكّرم الروائية "أبو ندى" لفوزها بجائزة الشارقة للإبداع العربي [“ath-Thaqafa” [ie the Palestinian Ministry of Culture] honours novelist “Abu Nada” on her winning of the Sharjah Award for Arab Creativity]. Alray (арапски). 15 March 2017. Архивирано од изворникот на 21 October 2023. Посетено на 20 October 2023.
 4. „al-Uksiǧīn laysa lil-mautā“ الأكسجين ليس للموتى [Oxygen is not for the dead]. Department of Culture, Sharjah (арапски). 2017. Архивирано од изворникот на 21 October 2023. Посетено на 20 October 2023.
 5. al-Saʿāfīn, Razān (12 March 2017). „Ḥiwār ṣaḥafī maʿa al-adība Hiba Abū Nadā“ حوار صحفي مع الأديبة هبة أبو ندى [A journalistic interview with female author Hiba Abu Nada]. Women for Palestine (арапски). Архивирано од изворникот на 25 July 2019. Посетено на 20 October 2023.
 6. Al-Daour, Aisha (Spring 2021). „Heroes for Change or Systems for Change?“. Masters thesis, Malmö University. Архивирано од изворникот на 29 October 2023. Посетено на 29 October 2023.
 7. Zaydān, Badīʿa (2023-10-24). „Hiba Abū Nadā .. "al-Uksiǧīn laysa lil-mautā"!“ !"هبة أبو ندى .. "الأكسجين ليس للموتى [Hiba Abu Nada .. "Oxygen is not for the dead"!]. Al-Ayyam (арапски). Ramallah, Palestine. Архивирано од изворникот на 29 October 2023. Посетено на 25 October 2023.
 8. „al-Ḥadaṯ aṯ-Ṯaqāfī: Filasṭīn taksibu ǧāʾizatayn fī 'š-šiʿr wa-'r-riwāya“ الحدث الثقافي: فلسطين تكسب جائزتين في الشعر والرواية [al Hadath Culture [newsroom]: Palestine wins two awards in poetry and novels]. Al-Hadath (арапски). 17 February 2017. Архивирано од изворникот на 20 October 2023. Посетено на 20 October 2023.
 9. „Wazāra 'ṯ-ṯaqāfa tušīdu bi-fauz Ḥiǧǧāui wa-'bū Nadā fī ǧāʾiza 'š-Šāriqa li-'l-ibdāʿ al-ʿarabī“ وزارة الثقافة تشيد بفوز حجاوي وابو ندى في جائزة الشارقة للإبداع العربي [Ministry of Culture praises the victory of [Aref] Hijjawi and [Hiba] Abu Nada in the Sharjah Award for Arab Creativity]. Palestinian Ministry of Culture (арапски). 2017. Посетено на 20 October 2023.[мртва врска][мртва врска]
 10. „al-Uksiǧīn laysa lil-mautā“ الأكسجين ليس للموتى [Oxygen is not for the Dead]. Goodreads (англиски). Архивирано од изворникот на 26 October 2023. Посетено на 25 October 2023.
 11. „Read the last words of writer Heba Abu Nada, who was killed last week by an Israeli airstrike“. Literary Hub (англиски). 24 October 2023. Архивирано од изворникот на 24 October 2023. Посетено на 25 October 2023.
 12. Ramadan, Alsayid (21 October 2023). „Ḥāṣila ʿalā ǧāʾiza 'š-Šāriqa li-'l-ibdāʿ al-ʿarabī.. Wafa 'l-adība 'l-filasṭīnīa 'š-šābba Hiba Abū Nadā ḍaḥīa qaṣf Ġazza“ حاصلة على جائزة الشارقة للإبداع العربي.. وفاة الأديبة الفلسطينية الشابة هبة أبو ندى ضحية قصف غزة [Winner of the Sharjah Award for Arab Creativity.. Death of the young female Palestinian author Hiba Abu Nada, a victim of Gaza bombardment]. Al-Bayan (арапски). Архивирано од изворникот на 20 October 2023. Посетено на 21 October 2023.
 13. Al-Kardousi, Elham (21 October 2023). „Maʿlūmāt ʿan aš-šāʿira 'l-Filasṭīnīa Hiba Abū Nadā.. Qatala-hā al-iḥtilāl fī Ġazza“ معلومات عن الشاعرة الفلسطينية هبة أبو ندى.. قتلها الاحتلال في غزة [Facts about the Palestinian poetess Hiba Abu Nada.. She was killed by the occupation of Gaza]. El Watan News (арапски). Архивирано од изворникот на 21 October 2023. Посетено на 21 October 2023.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]