Прејди на содржината

Херцелска Гора

Координати: 31°46′26.99″N 35°10′49.97″E / 31.7741639° СГШ; 35.1805472° ИГД / 31.7741639; 35.1805472
Од Википедија — слободната енциклопедија
главниот влез
Националните гробишта полицајци и војници

Херцелска Гора (хебрејски:הר הרצל, Har Hertzel) — планина која се наоѓа во Ерусалим, Израел. Позната е и како ,,Мемориска Планина“. Посветена е на австриско-еврејскиот новинар и создавач на ционизмот, Теодор Херцел. Овде се наоѓа и неговиот гроб, односно во Јад Вашем.

Националниот граѓански гробишта

[уреди | уреди извор]

Главните гробишта на водачи на држави Израел и важни личности.

Планината Herzl Плаза

[уреди | уреди извор]

На главниот плоштад, каде што на церемонијата на Денот на независноста на Израел почнува.

Herzl музејот

[уреди | уреди извор]

Интерактивна музеј на планината. Herzl нуди увид во животот на Теодор Herzl, човекот зад сон на еврејска држава.

Спомен на жртвите на теророт во Израел

[уреди | уреди извор]

Жртвите на акти на терор Спомен е главен споменик на сите израелски терор жртвите од 1851 до денес.

Меморијалните споменици

[уреди | уреди извор]

Националните гробишта полицајци и војници

[уреди | уреди извор]

Главните гробишта на Израел паднати одбраната на земјата се наоѓа во северниот дел на планината.

Градина на исчезнатите војници

[уреди | уреди извор]

Спомен градина во меморијата на исчезнатите војници во Израел од 1914 до денес

Национален Спомен сала

[уреди | уреди извор]

Сепак, главната меморија со имињата на сите паднати бранители на Израел од 1860 до денес. Салата беше отворен во 2015 година со нов споменик на Непознат Војник.

Гробот на Античка гробници

[уреди | уреди извор]

Еврејски пештерата-гробница од 2 храм бил откриен во 1954 година во воените гробишта

Галерија

[уреди | уреди извор]

Планината на сеќавање

[уреди | уреди извор]

"Планината на сеќавањето (на жртвите на холокаустот)е продолжување на запад кон планината Herzl со 806 метри над морето. dediceted на Јад Вашем на врвот на планината.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

31°46′26.99″N 35°10′49.97″E / 31.7741639° СГШ; 35.1805472° ИГД / 31.7741639; 35.1805472