Јад Вашем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јад Вашем

Јад Вашем (хебрејски:יד ושם) е официјален израелски меморијален центар на евреите кои биле погубени во Холокаустот. Овој музеј се наоѓа во главниот град на Израел, Ерусалим, блиску до Кнесет. Бил изграден во 1953 година. За последен пат, музејот бил реконструиран во 2005 година.

Музејот е формиран во 1953 година, во областа позната под името Кнесет.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]