Хермитски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хермитски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеХермитски Остров, Луфски Остров и Маронски Остров
Изумренизчезнат
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3llf

Хермитскиот бил австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборувал на островите Хермит, Луф и Марон во близина на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја. Јазикот бил заменет од сејматскиот јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]