Хермитски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хермитски јазик
Застапен во Папуа Нова Гвинеја
Подрачје Хермитски Остров, Луфски Остров и Маронски Остров
Изумрен изчезнат
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 llf

Хермитскиот бил австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборувал на островите Хермит, Луф и Марон во близина на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја. Јазикот бил заменет од сејматскиот јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]