Сејматски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сејматски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
Говорници1,000  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ssg

Сејматски јазик — дел од подгрупата на адмиралитетски јазици, од групата на океанските јазици и дел од семејството на малајско-полинезиски јазици. Јазикот го зборуваат околу 1000 луѓе во покраината Манус во Папуа Нова Гвинеја. Во рамките на адмиралските јазици, јазикот е дел од западноадмиралските јазици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]