Хајна (Хилдбургхаузен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајна
Место во Ремхилд
Грб на Хајна
Хајна (Хилдбургхаузен) is located in Германија
Хајна (Хилдбургхаузен)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Град Ремхилд
Основни податоци
Површина 19,71 км2
Надм. височина 315 м
Население 991  (31 декември 2011)
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98631
Повик. бр. 036948
Портал www.roemhild.info
Координати 50°25′N 10°32′E / 50.417° СГШ; 10.533° ИГД / 50.417; 10.533Координати: 50°25′N 10°32′E / 50.417° СГШ; 10.533° ИГД / 50.417; 10.533

Хајна (германски: Haina) е село и поранешна општина во округот Хилдбургхаузен, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од градот Ремхилд.

Наводи[уреди | уреди извор]