Хауснајндорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хауснајндорф
Место во Зелке-Ауе
Црквата во Хауснајндорф
Црквата во Хауснајндорф
Грб на Хауснајндорф
Хауснајндорф is located in Германија
Хауснајндорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општина Зелке-Ауе
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 115 м
Население 819  (31 декември 2006)
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06458
Повик. бр. 039481
Местоположба на место Хауснајндорф во рамките на округот Харц
Карта
Координати 51°50′24″N 11°16′14″E / 51.84000° СГШ; 11.27056° ИГД / 51.84000; 11.27056Координати: 51°50′24″N 11°16′14″E / 51.84000° СГШ; 11.27056° ИГД / 51.84000; 11.27056

Хауснајндорф (германски: Hausneindorf) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зелке-Ауе.