Прејди на содржината

Харалд Конопка

Од Википедија — слободната енциклопедија

Харалд Конопка (роден на 18 ноември 1952 година во Дирен, Западна Германија) — поранешен германски фудбалер.[1]

Првично напаѓач, Конопка се приклучил на ФК Келн на време за да ја освои германската титула во 1919 година, летото станал професионален играч. Видно постојано присутен член на првиот тим, бил одличен во одбранбената позиција во текот на годините. Тој освоил три германски купа со 1. ФК Келн и бил второпласиран со нив во две други изданија. Завршил на втората најдобра позиција во Бундеслигата со Келн двапати, Конопка бил дел од познатиот 1. ФК Келн, кој ја освоил Бундеслигата под водство на менаџерот Хеннес Вајсваилер во 1978 година, за да го заврши извонредното достигнување на националниот куп и лига во истата сезона ( двојна круна). Неколку месеци во неговата последна година во Бундеслигата, Конопка заминал на 1. ФК Келн се приклучил на Борусија Дортмунд до крајот на кариерата. Вкупно играл во 352 натпревари во Бундеслигата, постигнувајќи 21 гол.[2]

Кариерата на Конопка за Западна Германија била кратка, која траела само два натпревари, но имал настап на Светското првенство во 1978 година.[3] Конопка стапил во акција како замена за неговиот повреден соиграч на ФК Келн Херберт Цимерман во натпреварот без голови против Италија на Естадио Монументал Антонио Веспучо Либерти . Речиси една година подоцна тој се појавил во својот последен меfународен натпревар за својата земја, во кој целосно играл во победата од 3: 1 над Исланд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Harald Konopka“ (германски). fussballdaten.de. Посетено на 24 January 2010.
  2. „Konopka, Harald“ (германски). kicker.de. Посетено на 24 January 2010.