Хамбуршка архиепископија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта
Karte des Erzbistums Hamburg in Deutschland
Основни податоци
архиепископ: д-р Вернер Тисен
помошен епископ: Норберт Вербс
д-р Ханс-Јохен Јашке
викер: Франц-Петер Шпица
деканати: 17
парохии: 121
површина: 32.654 км2
жители: 5.808.000
католици: 396.389
сооднос: 6,82 %
Адреса: Danziger Straße 52a

20099 Хамбург

Мрежно место: www.erzbistum-hamburg.de
Помошни епископии:

Хамбуршката архиепископија (латински: Archidioecesis Hamburgensis, германски: Erzbistum Hamburg) — архиепископија на северот на Германија и ги покрива сојузните покраини Хамбург и Шлезвиг-Холштајн, како и добар дел од Мекленбург од сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија. Во однос на површината е најголема во Германија. Се карактеризира со нејзината положба како епископија на дијаспората. Седиште на архиепископот е во Новата катедрала „Света Богородица“ во Св. Георг, Хамбург.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]