Халови Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сателитска снимка на Халовите Острови.

Халовите Острови се островска група составена од два големи атола со сојузната држава Чук во Микронезија.[1]

Двата атола се Мурило, источниот атол,[2] и Номвин, западниот атол,[3] се одделени 9 км. Островите се наоѓаат на околу 100 км северно од Чук.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]