Халови Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска снимка на Халовите Острови.

Халовите Острови се островска група составена од два големи атола со сојузната држава Чук во Микронезија.[1]

Двата атола се Мурило, источниот атол,[2] и Номвин, западниот атол,[3] се одделени 9 км. Островите се наоѓаат на околу 100 км северно од Чук.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 8°35′30″N 152°05′00″E / 8.59167° СГШ; 152.08333° ИГД / 8.59167; 152.08333

Поврзано[уреди | уреди извор]