Мурило

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сателитска снимка на Мурило.

Мурило е атол во сојузната држава Чук во Микронезија. Мурило е воедно и име за општината која го опфаќа атолот и селото кое се наоѓа во општината.[1] Атолот се наоѓа на околу9 км североисточно од Номвин и на 101 км североисточно од Чук.[2] Заедно со Номвин ги сочинуваат Халовите Острови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Statoids.com, retrieved December 8, 2010
  2. Oceandots - Murilo

Координати: 8°41′33″N 152°20′21″E / 8.69250° СГШ; 152.33917° ИГД / 8.69250; 152.33917

Поврзано[уреди | уреди извор]