ФК Враништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ф.К. Македонија Враништа)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Враништа
Ф.К.Македонија_Враништа.png
Целосно имеФудбалски клуб „Враништа“
Основан1941; пред 79 години (1941)
СтадионСтадион Враништа
ПретседателНаумче Спасески
МенаџерДаниел Мацески
ТренерАцо Затуроски
ЛигаТрета македонска фудбалска лига - Југозапад
ОФЛ Струга
2018/19
1ви (унапредени)

ФК Враништа (порано ФК Македонија) — фудбалски клуб со седиште во селото Враништа, струшко. Клубот моментално се натпреварува во Третата лига - Југозапад .

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот е основан во 1941 година.[1]

Клубот својот најголем успех го постигнал со влезот во Втората македонска фудбалска лига,во сезоната 2001–2002 .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Macedonian Football | Makedonija (V)“. macedonianfootball.com. Посетено на 2019-08-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]