Фуџи (јаболко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Malus domestica - Фуџи
Rosaceae Malus pumila Malus pumila Var domestica Apples Fuji.jpg
„Фуџи“ на дрво
РодителиЦрвено вкусно - ралс генет
Сорта'Фуџи'
ПотеклоFlag of Japan.svg Јапонија Фуџисаки, Аомори, Јапонија, 1930-ти

Јаболкото Фуџи, е растителна култура на јаболкото развиена од одгледувачи од станицата за истражување Тохоку (јап:農林省園芸試験場東北支場) во Фуџисаки, Аомири, Јапонија во доцните 1930-ти.[1] и донесено на пазарот во 1962. Тоа е мешавина на две американски сорти на јаболка, црвеното вкусно јаболко и старото вирџиниско ралс генет јаболко. Именувано е по „фуџисаки“ и по планината Фуџи.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Станицата за истражување е преместена подоцна во Мориока; сега Национален институт за земјоделство и истражување на храна http://www.fruit.affrc.go.jp/soshiki/ringo/hinsyudata/fuji.html Архивирано на 12 февруари 2009 г.