Фридрих Вилхелм Оствалд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фридрих Вилхелм Оствалд (германски: Friedrich Wilhelm Ostwald; 1853-1932) - германски хемичар, добинтик на Нобеловата награда во 1909 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Најголем дел од кариерата, Оствалд ја поминал како професор на Универзитетот во Лајпциг, каде основал списание и институт, а покрај тоа, тој го помогнал основањето на повеќе научни друштва.

Творештво[уреди | уреди извор]

Покрај со својата научна работа, Оствалд се прославил и како голем поборник на организацијата. Нему му се припишува дека во еден јавен настап ја дал следнава изјава: „Германија сака да ја организира Европа, на која досега сè уште ѝ недостасува организација. Сега ќе ви ја откријам големата тајна на Германија: ние, или можеби германската раса, го откривме значењето на организацијата. Додека другите народи сè уште живеат под режимот на индивидуализам, ние веќе го достигнавме режимот на организација.“[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. F. A. Hayek, The Road to Serfdom: Text and Documents (The Definitive Edition). Chicago: The University of Chicago Press, 2007, стр. 186.