Фломастер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фломастери во боја

Фломастер[1][2] — вид писалка што има сопствен извор на мастило направен од впивачки материјал како што е филц.[3] Врвот што се користи за цртање или пишување е исто така направен од филц. Функцијата на капачето од филц е да спречи сушење на мастилото.

Сè до почетокот на деведесеттите години на 20 век, како растворувачи на мастилото се користеле толуен и ксилен, две супстанции кои се штетни и имаат непријатен мирис. Денес, мастилото во фломастерите се прави на база на алкохол.

Фломастерот го добил името по американската фабрика од втората половина на 20 век.

Видови фломастери[уреди | уреди извор]

Фломастерите се произведуваат во различни бои и различни дебелини. Исто така, фломастерите можат да имаат различни намени:

  • Фломастери за цртање
  • Постојан маркер
  • Непостојан маркер
  • Безбедносен маркер

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „фломастер“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „фломастер“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. www.sbctc.edu (adapted). „Module 6: Media for 2-D Art“ (PDF). Saylor.org. Посетено на 1. 9. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)