Прејди на содржината

Флај Дубаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Flydubai
ФлајДубаи
IATA ICAO Ознака
FZ FDB SKYDUBAI
Основан2008
Работни базиDubai International Airport
ЈазлиDubai International Airport
Програма за чести летачиOPEN
Летала54
Одредишта89
Матично претпријатиеEmirates
СедиштеДубаи,  ОАР
РаководствоAhmed bin Saeed Al Maktoum (Chairman)

Ghaith Al Ghaith (CEO)

Christopher Grazel (COO)
Мрежо местоwww.flydubai.com

Flydubai — нискобуџетна авиокомпанија со седиште во Дубаи. Ги извршува своите летови од Терминал 2 на Меѓународниот аеродром во Дубаи

Компанијата во моментов лета на 89 одредишта во 46 различни земји.

Историја[уреди | уреди извор]

Компанијата ја создаде на 19ти март 2008 година Ахмед бин Саид Ал Мактум, претседател на Emirates, со капитал од 250 милиони дирами [1] .

На 14 јули 2008 година, на саемот во Фарнборо во Англија, Флајдубаи потпиша наредба од американскиот производител на авиони Боинг за 50 Боинг 737-800 [2] за сума од 3,74 milliards долари.

Првите пристигнуваат на 17ти мај 2009 г , компанијата ги започнува своите летови на 1 јуни со летови до Бејрут и Аман [1] . Од тој ден, мрежата на Флајдубаи продолжи да расте. Во 2012 година, 5,1 милиони патници патувале со Flydubai [2] .

На 17 ноември 2013 година , Флајдубаи го потврди потпишувањето на историски договор за уште 111 авиони Боинг; нарачката вклучува 100 нови авиони „Боинг 737 МАКС“, како и 11 737-800“ . Договорот беше проценет на 11,4 милјарди долари.

На 19 јуни 2013 година, компанијата воведе бизнис класа на летовите . Вклучува business lounge, 12 италијански кожни седишта, екрани со повеќе од 300 филмови, како и електрични приклучоци,

Флота[уреди | уреди извор]

Флотата на Flydubai (ноември 2017 година) има :

Flydubai Боинг 737 (март 2011 година)

Белешки и препораки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Lancement de Flydubai, compagnie aérienne à bas prix“. 6 avril 2009. Посетено на 25 avril 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  2. 2,0 2,1 Joël Ricci (17 novembre 2013). „Flydubai commande à son tour une flopée de 737MAX“. Посетено на 25 avril 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)