Прејди на содржината

Фифи и малите цвеќиња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фифи и малите цвеќиња
Жанрцртан
Создадена одКит Чапман
Земја на потеклоОбединето Кралство Обединето Кралство
Првичен јазик
Бр. на серии3
Бр. на епизоди117
Производство
Времетраење10 минути
Продукциска куќаCosgrove Hall Films
Chapman Entertainment
Прикажување
Првична мрежаChannel 5
Nick Jr.
Првично прикажување2 мај 2005 г.[1] – 5 август 2010 г.
Хронологија
Слични програмиПрасето Пепа
Надворешни врски
Мрежна страницаfifiandtheflowertots.com

Фифи и малите цвеќиња (англиски: Fifi and the Flowertots) — анимирана серија произведена во Обединетото Кралство. Објавена била во 2005 г. Целната публика е деца од 2 до 8 години. Во Македонија, анимираната серија првпат била прикажана на ТВ-каналот „А1“ со македонска синхронизација. Серијата прикажува група ликови засновани на цвеќиња, извршувајќи ги своите дејности и авантури низ градината.[2][3] Фифи и малите цвеќиња има три сезони, вкупно 117 епизоди: по 52 во првата и втората сезона, и 13 во третата сезона.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Toonhound - Fifi and the Flowertots (2005-)“. www.toonhound.com. Посетено на 2022-11-20.
  2. „Fifi and the Flowertots TV Review | Common Sense Media“. www.commonsensemedia.org (англиски). Посетено на 2023-12-25.
  3. Fifi and the Flowertots, Посетено на 2023-12-25

Надворешни врски[уреди | уреди извор]