Фипронил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фипронил
2D chemical structure of fipronil
3D chemical structure of fipronil
Назнаки
120068-37-3 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:5063 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL101326 Yes check.svgОк
ChemSpider 3235 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
KEGG D01042 Yes check.svgОк
PubChem 3352
UNII QGH063955F Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Густина 1.477-1.626 g/cm3
Точка на топење
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Фипронилот е инсектицид со широк спектор од класата на фенилпиразоли.

Поради неговата ефикасност против голем број на штетници, фипронилот се користи како активна состојка во производи за сузбивање на болви кај домашни миленици како и кај пченкарни насади, терени за голф, тревници.

Историја[уреди | уреди извор]

Фипронилот бил откриен и развиен во Rhône-Poulenc помеѓу 1985 и 1987, и ставен на пазарот во 1993 година.