Филип Виоло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филип Виоло
Philippe Violeau
Лични податоци
Роден на 19 септември 1970 (1970-09-19) (52 г.)
Роден во Ниор, Франција
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција среден ред
Младинска кариера
Ла Роше Фудбал
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1988-1993 Ниор 135 (11)
1993-1997 Осер 101 (0)
1997-2003 Лион 269 (11)
2003-2006 Осер 136 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 15 февруари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 15 февруари 2012

Филип Виоло (роден на 19 септември 1970 година во Ниор, Де Севр) — поранешен француски фудбалер, кој играл за екипите на Ниор, Осер (во два наврати) и Лион, а настапувал како играч од средниот ред. Кариерата ја завршил во 2006 година.[1]

Титули[уреди | уреди извор]

Франција Осер[уреди | уреди извор]

Франција Лион[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]