Фербенкс

Координати: 64°50′37″N 147°43′23″W / 64.84361° СГШ; 147.72306° ЗГД / 64.84361; -147.72306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фербенкс
Град
Град Фербенкс
Центар на градот
Центар на градот
Локација во Алјаска
Локација во Алјаска
Координати: 64°50′37″N 147°43′23″W / 64.84361° СГШ; 147.72306° ЗГД / 64.84361; -147.72306
Држава САД
Американска држава Алјаска
Основан10 ноември 1903
Управа
 • ГрадоначалникЏон Еберхарт
Површина
 • Град84,6 км2 (327 ми2)
 • Земјишна82,5 км2 (319 ми2)
 • Вода2,1 км2 (8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000136000000136 м
Население (2010)
 • Град32.070
 • Густина379,7/км2 (981,9/ми2)
 • Градскo51.926
 • Метро97.581
Поштенски броеви99701, 99702, 99703, 99705, 99706, 99707, 99708, 99709, 99710, 99711, 99712, 99714, 99716, 99767, 99775, 99790
Мреж. местоci.fairbanks.ak.us

Фербенксград во американската сојузна држава Алјаска кој претставува најголем град во внатрешноста на таа држава. Според пописот во 2012 г., градот Фербенкс има 31.535 жители, а поширокиот регион е населен со 97.581 жител. Зафаќа површина од 84,6 км².