Прејди на содржината

Фани Брате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фани Брате
Fanny Brate
Роден(а)26 февруари 1861(1861-02-26)
Стокхолм, Шведска
Починал(а)22 април 1940(1940-04-22) (возр. 79)
Стокхолм, Шведска
ОбразованиеКонстфак, Кралска шведска академија на уметностите

Фани Ингеборг Матилда Брате, родена Екбом (26 февруари 1861, Стокхолм -22 април 1940, Стокхолм) — шведска сликарка. Била специјализирана во жанрот сцени, прикажувајќи семејства, кои често биле цитирани како инспирација за слични дела од страна на Карл Ларсон.

Животопис[уреди | уреди извор]

Фани Брате била ќерка на Јохан Франс Густаф Оскар Екбом (1832-1894), службеник во домаќинството на принцот Оскар, војводата од Естергетланд (подоцна, кралот Оскар II), и таа е родена во дворците Арвфурстенс. Од 1868 до 1877 година студирала во женско училиште, по што следеле часови по цртање во Училиштето за уметност и занаетчиство. Таа станала редовна студентка таму од 1878 до 1879 година. Таа година, таа почнала да зема часови од Август Малмстром на Кралската шведска академија за ликовни уметности.[1] Во 1885 година добила Royal Medal (Sweden) [sv] за слика од самата таа на која е опкружена со деца-ученици.

Во 1887 година, со помош на стипендија за патување од Кралската академија, посетувала часови во Академијата Колароси во Париз. Подоцна истата година, таа се омажила за ренологот Ерик Брате. Имале четири ќерки. Торун Брате, нивното второ дете, исто така станала сликар.[2] Таа продолжила да прави студиски патувања низ Западна Европа, вклучително и посета на Експозиција Универзела (1889). До крајот на векот, таа го усвоила импресионистичкиот стил и се приклучила на скагенските сликари. Многу од нејзините дела ги прикажувале нејзините сопствени деца. Процесот на нивното одгледување, исто така, ја инспирирало да ги илустрира детските книги, како што е Mormors eventyr (Приказните на бабата), и да учествува во тековната дебата за образованието.

Во 1891 година, таа станала членка на „Svenska konstnärernas förening“ (Шведско здружение на уметници).

Националниот музеј на Шведска одржал спомен-изложба на нејзините собрани дела во 1943 година.[3] Нејзините дела може да се видат и во Нордискиот музеј [4] и музејот Гетеборг. [5]

Избрани слики[уреди | уреди извор]

 

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Minnesstuga, Gagnefs (August 30, 2013). „Hilma af Klint i Gagnef!“.
  2. Sveriges Dödbok 1901–2009, DVD-ROM, Version 5.00, Sveriges Släktforskarförbund (2010)
  3. „Nationalmuseum - Fanny Brate“. emp-web-84.zetcom.ch.
  4. „Oljemålning“. digitaltmuseum.se.
  5. „Göteborgs konstmuseum | Italian Peasant“. emp-web-34.zetcom.ch.

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Fanny Brate на Svenskt kvinnobiografiskt lexikon

Надворешни врски[уреди | уреди извор]