Фалкенау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фалкенау
Дел во Флеа
Фалкенау гледан од северозапад
Фалкенау гледан од северозапад
Грб на Фалкенау
Фалкенау is located in Германија
Фалкенау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Град Флеа
Основни податоци
Површина 9,08 км2
Надм. височина 321 м
Население 2.040  (31 декември 2006)
 - Густина 225 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09569
Повик. бр. 03726
Портал www.akane-online.de/Falkenau
Координати 50°51′19″N 13°6′57″E / 50.85528° СГШ; 13.11583° ИГД / 50.85528; 13.11583Координати: 50°51′19″N 13°6′57″E / 50.85528° СГШ; 13.11583° ИГД / 50.85528; 13.11583

Фалкенау (германски: Falkenau) — село и поранешна општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 октомври 2011 година е дел од градот Флеа.