Фабијан Ногуера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фабијан Ногуера

Фабијан Ариел Ногуера (20 март 1993) е аргентински фудбалер кој игра за шпанскиот клуб СД Понферадина на позајмица од бразилскиот клуб Сантос како централен дефанзивец .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Банфилд[уреди | уреди извор]

Роден во Рамос Мехија, Ла Матанза, провинцијата Буенос Аирес. Тој почнал да игра во Банфилд . По испаѓањето на клубот во Примера Б Национал во 2012 година, тој бил промовиран во првиот тим.

На 23 октомври 2012 година, Ногуера го имал своето професионално деби, стартувајќи и постигнувајќи го единствениот погодок на неговиот тим во поразот од 1–2 на гостувањето против Гимнасија Хухјуј .[1] На 9 февруари следната година, тој постигнал два погодоци во победата на домашниот терен со 2: 0 против истиот тим.[2]

Ногуера постигнал седум погодоци за време на кампањата, бидејќи неговиот тим за малку промашил промоција. Откако бил неоспорен стартер во 2013–14, придонел со 38 настапи и три гола, така што неговиот тим конечно се вратил во Примера Дивисион .

Ногуера дебитирал во главната категорија на аргентински фудбал на 8 август 2014 година, почнувајќи од пораз од 0: 3 кај Годој Круз .[3] Својот прв гол во дивизијата го постигнал на 10 мај следната година, постигнувајќи го последниот во победата од 3-0 на гостувањето кај Алдосиви .[4]

Сантос[уреди | уреди извор]

На 21 февруари 2016 година, бидејќи неговиот договор требало да истече, Ногуера постигнал договор со Серија А клубот Сантос, а договорот бил делотворен во мај.[5] На 5 јули тој потпишал договор до јуни 2021 година со клубот,[6] официјално претставен еден ден подоцна.

Ногуера го направич своето неофицијално деби за клубот на 8 октомври 2016 година, влегувајќи како замена за Луис Фелипе во првото полувреме и постигнувајќи погодок за 1: 1 во пријателски натпревар против Бенфика .[7] Тој го направил своето деби за Серија А пет дена подоцна, влегувајќи како замена за Ренато во последната победа од 1-0 на гостувањето кај Сао Паоло .[8]

Ногуера го постигнал својот прв официјален гол за Пиксе на 16 октомври 2016 година, израмнувајќи со погодок во ремито 1-1 на домашен терен против Гремио .[9] Дебитираше за Копа Либертадорес следниот 5 јули, заменувајќи го Кејк во победата од 3-2 на гостувањето кај Атлетико Паранасе .

Естудијантес(заем)[уреди | уреди извор]

На 23 јануари 2018 година, Ногуера бил позајмен на Естудијантес на една година, со откупна клаузула.[10]

Гимнастик (заем)[уреди | уреди извор]

На 22 јануари 2019 година, Ногуера се преселил во шпанската Сегунда Дивисион, Гимнастик де Тарагона, на позајмица до крајот на сезоната .[11] Тој стана непосреден прв избор во клубот, но претрпе испаѓање.

Понферадина (заем)[уреди | уреди извор]

На 21 август 2019 година, Ногуера се согласил на едногодишен договор за заем со СД Понферадина, сè уште во шпанската втора лига.[12]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Обновено на 8 август 2020[13]
Сезона Лига Куп Интернационално Друго Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Банфилд 2012–13 Примера Б Национал 27 7 2 0 8 0
2013–14 38 3 11 0
2014 Примера Дивизија 12 0 2 2 28 2
2015 16 1 1 0 44 5
СеВкупно 93 11 5 2 0 0 0 0 98 13
Сантос 2016 Серија А 7 1 7 1
2017 7 0 0 0 2 0 0 0 9 0
СеВкупно 14 1 0 0 2 0 0 0 16 1
Естудијантес(заем) 2017–18 Примера Дивизија 3 0 3 0
2018–19 11 2 1 0 2 0 14 2
СеВкупно 14 2 1 0 2 0 17 2
Гимнастик (заем) 2018–19 Сегунда Дивизија 16 0 16 0
Понферадина (заем) 2019–20 Сегунда Дивизија 7 0 2 0 9 0
Вкупно во кариера 144 14 8 2 4 0 0 0 156 16

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Gimnasia y Esgrima Jujuy 2–1 Banfield“ (шпански). ESPN Deportes. 23 October 2012. Посетено на 13 February 2016.
 2. „Banfield 2–0 Gimnasia y Esgrima Jujuy“ (шпански). ESPN Deportes. 9 February 2013. Посетено на 13 February 2016.
 3. „Godoy Cruz goleó a Banfield en la apertura del campeonato“ [Godoy Cruz thrashed Banfield in the tournament's opening] (шпански). ESPN Deportes. 8 August 2014. Посетено на 13 February 2016.
 4. „Banfield vapuleó a Aldosivi“ [Banfield beat Aldosivi] (шпански). ESPN Deportes. 10 May 2015. Посетено на 13 February 2016.
 5. „Santos entra em acordo com Fabián Noguera e espera zagueiro em maio“ [Santos reaches agreement with Fabián Noguera and awaits stopper in May] (португалски). Globo Esporte. 21 February 2016. Посетено на 22 February 2016.
 6. „Santos FC contrata zagueiro argentino Fabián Noguera“ [Santos FC sign Argentine stopper Fabián Noguera] (португалски). Santos FC. 5 July 2016. Посетено на 6 July 2016.
 7. „Em dia de festa na Vila Belmiro, Santos e Benfica empatam amistoso por 1 a 1“ [In a party day at the Vila Belmiro, Santos and Benfica draw in friendly by 1–1] (португалски). Globo Esporte. 8 October 2016. Посетено на 8 October 2016.
 8. „Santos faz 1 a 0, segura São Paulo e sai vitorioso do San-São no Pacaembu“ [Santos make 1–0, hold on against São Paulo and end up with a win at San-São at the Pacaembu] (португалски). Globo Esporte. 13 October 2016. Посетено на 14 October 2016.
 9. „Santos esbarra em time reserva do Grêmio e desperdiça chance de G-3 na Vila“ [Santos bump into Grêmio's reserve team and waste chance of G-3 at the Vila] (португалски). Globo Esporte. 16 October 2016. Посетено на 19 November 2016.
 10. „Fabián Noguera puso la firma“ [Fabián Noguera signed] (шпански). Estudiantes de la Plata. 23 January 2018. Посетено на 23 January 2018.
 11. „Noguera arriba cedit pel Santos FC“ [Noguera arrives on loan from Santos FC] (каталонски). Gimnàstic Tarragona. 22 January 2019. Посетено на 26 January 2019.[мртва врска]
 12. „Fabian Noguera se une a la plantilla de la SD Ponferradina“ [Fabian Noguera joins the squad of SD Ponferradina] (шпански). SD Ponferradina. 21 August 2019. Посетено на 21 August 2019.
 13. Фабијан Ногуера на soccerway. Посетено на 22 February 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]