ФК Ривер Плејт

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФК Ривер Плата)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ривер Плејт
Целосно имеКлуб Атлетико Ривер Плејт
ПрекариLos Millonarios (милионерите)
Основан25 мај 1901
СтадионСтадион Монументал
Буенос Аирес, Аргентина
(Капацитет: 64.000)
ПретседателАргентина Даниел Пасарела
ТренерАргентина Рамон Диаз
ЛигаПримера Дивизион
2012Примера Дивизион, 8-ми
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клуб Атлетико Ривер Плејт е аргентински спортски клуб од Буенос Аирес, најпознат по својата фудбалска екипа ФК Ривер Плејт.

Клубот е основан на 25 мај 1901, и својте домашни натпревари ги игра на Стадионот Монументал. Со 33 наслови државен првак, 2 во Копа Либертадорес и еден Интерконтинентален куп, тие се најуспешниот клуб во Јужна Америка според IFFHS (International Federation of Football History and Statistics)[1]. Најголем ривал на Ривер им е Бока Хуниорс. Бидејќи токму овие два клуба се сметаат за најголемите во Аргентина, нивните меѓусебни пресметки се нарекуваат Суперкласико.

Титули[уреди | уреди извор]

  • Аргентинска Примера Дивизион (33) : 1932, 1936, 1937, 1941, 1942, 1945, 1947, 1952, 1953, 1955, 1956, 1957, Метрополитано 1975, Насионал 1975, Метрополитано 1977, Метрополитано 1979, Насионал 1979, Метрополитано 1980, Насионал 1981, 1985./86, 1989./90, Апертура 1991, Апертура 1993, Апертура 1994, Апертура 1996, Клаусура 1997, Апертура 1997, Апертура 1999, Клаусура 2000, Клаусура 2002, Клаусура 2003, Клаусура 2004, Клаусура 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]