ФК Јанковец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

ФК Јанковец е македонски фудбалски клуб од село Јанковец, Општина Ресен. Клубот е оформен во 1921 година, под името Кралевиќ Марко, за време на Кралството СХС.