Унтервајд

Координати: 50°37′0″N 10°4′0″E / 50.61667° СГШ; 10.06667° ИГД / 50.61667; 10.06667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Унтервајд
Место во Калтенордхајм
Унтервајд во рамките на Германија
Унтервајд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Калтенордхајм
Основни податоци
Површина 7,13 км2
Надм. височина 437 м
Население 420  (31 декември 2017)
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036946
Портал www.vgem-hoherhoen.de
Местоположба на место Унтервајд во рамките на Калтенордхајм
Карта
Карта
Координати 50°37′0″N 10°4′0″E / 50.61667° СГШ; 10.06667° ИГД / 50.61667; 10.06667

Унтервајд (германски: Unterweid; ренски: Öngerwied) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 е дел од градот Калтенордхајм.