Прејди на содржината

Универзитет во Љубљана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Универзитет во Љубљана
Univerza v Ljubljani
Податотека:University of Ljubljana.svg
латински: Universitas Labacensis
ВидPublic
Основан1919; пред 105 години (1919)
РекторGregor Majdič
Административен кадар
cca 3,500
Студенти37,615[1]
МестоЉубљана и Порторож, Словенија
ПрипадностGuild of European Research-Intensive Universities
Utrecht Network
UNICA
uni-lj.si Податоци за хотелот
Main building of the University at 5 Congress Square, June 2015
Карта
Ранг на универзитетот
Глобално рангирање
ARWU World[2]601–700 (2023)
QS World[3]621–630 (2024)
THE World[4]801–1000 (2024)
USNWR Global[5]=450 (2023)
Регионално рангирање
QS Emerging Europe and Central Asia[6]33 (2022)

Универзитет во Љубљана (словенечки: Univerza v Ljubljani, изговорено [uniʋɛ́ːɾza w ljubljàːni], латински: Universitas Labacensis), скратено УЉ, е најстар и најголем универзитет во Словенија. Има околу 38,000 запишани студенти.[7] Универзитетот има 23 факултети и три уметнички академии. Универзитетот во Љубљана нуди програми во општествените, природните науки, и технологија, како и медицина, стоматологија, и ветеринарни науки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „University of Ljubljana“.
  2. „Academic Ranking of World Universities 2023“. shanghairanking.com. Посетено на 24 February 2023.
  3. „QS World University Rankings: University of Ljubljana“. Top Universities. 29 June 2023. Посетено на 29 June 2023.
  4. „University of Ljubljana“. Times Higher Education (THE). 28 September 2023. Посетено на 28 September 2023.
  5. U.S. News. „University of Ljubljana“. Посетено на 27 February 2024.
  6. „QS World University Rankings-Emerging Europe & Central Asia“. Посетено на 15 January 2023.
  7. „University of Ljubljana“.