Универзитет Париз-Сакле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Универзитет Париз-Сакле
Université Paris-Saclay


Поранешно име
Универзитет Париз-Југ XI
Париски факултет на науките во Орсе
ВидДржавен истражувачки универзитет
Основаноколу 1150 Париски универзитет
1956 Париски универзитет во Орсе
1971 Универзитет Париз-Југ
2014 Како заедница[1]
2019 Го заменува Универзитетот Париз-Југ
КанцеларКристоф Кереор (Ректор на Париските универзитети)
ПретседателЕстел Јакона[2]
Студенти60.000[3]
Додипломци5.400
Постдипломци23.300
6.000
МестоОрсе, Палезо, Париз, Еври, Версај, Сен-Квантен-ан-Ивелин, Ил-де-Франс, Франс
48°42′42″ N; 2°10′17″ E / 48.7117343° СГШ; 2.1712888° ИГД / 48.7117343; 2.1712888Координати: 48°42′42″ N; 2°10′17″ E / 48.7117343° СГШ; 2.1712888° ИГД / 48.7117343; 2.1712888
КампусКампус Сакле (Орсе - Жиф), Кампус Версај, Кампус Еври, Кампус Версај-Сен-Квантен-ан-Ивелин
universite-paris-saclay.fr

Универзитет Париз-Сакле (француски: Université Paris-Saclay, UPSa) — француски универзитет основан во 2015 година и се наоѓа во Жиф сир Ивет[4].

Од октомври 2023 година, универзитетот е партнер на IPSA за двојни дипломи во воздухопловството.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Establishment of Université Paris-Saclay «Décret n° 2014-1674 du 29 décembre 2014". legifrance.gouv.fr. Посетено на 29 May 2016.
  2. „Estelle Iacona is elected President of Université Paris-Saclay“. universite-paris-saclay.fr. Посетено на 28 јуни 2022.
  3. „A World Class University“. epps.fr. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2016-11-06.
  4. Dans le classement de Shanghaï, l’université Paris-Saclay se hisse à la treizième place
  5. Double diplôme : partir à la conquête du spatial avec l’IPSA, l’Université Paris-Saclay et CentraleSupélec !

Надворешни врски[уреди | уреди извор]