Турска маала (Струмица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Турска маала
маало
Поглед кон црквата и џамијата во маалото
Поглед кон црквата и џамијата во маалото
ЗемјаМакедонија Македонија
ГрадСтрумица

Турската маала (турски: Türk mahalle или Маџир маало) — една од неколкуте маали во Струмица. Во неа предоминира турското население кое брои околу 2 ипол илјади луѓе[1], и е една од најголемите маала во градот[2].

Таа се протега во главно по улицата „Славчо Стоименски“ и 7-мата улица. Едни од најпознатите објекти се црквата „Св. Петнаесет тивериополски маченици“, џамијата „Сејид Нур Ел Араби“ и кула од средниот век[3].


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002“ (PDF). Државен завод за статистика. 1 декември 2003. Посетено на 18 ноември 2017.
  2. Во Отоманското Царство, маалите претставувале соседства - најмала административна единица, кои се карактеризираат по архитектурата. Водејќи се по таа дефиниција, турската маала е најголемата маала во Струмица.
  3. Панов Митко, Енциклопедија на селата во Република Македонија, Патрија, Скопје, 1998. стр.96.