Чифлиганска маала (Струмица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чифлиг маала
маало
Дворот на Градската полициска станица која се наоѓа во Чифлигот
Дворот на Градската полициска станица која се наоѓа во Чифлигот
ЗемјаМакедонија Македонија
ГрадСтрумица

Чифлиганската маала — една од неколкуте маали во Струмица. Се претпоставува дека на нејзината територија претходно имало чифлиг, па поради тоа таа и се нарекува Чифлиганска.[се бара извор] Таа се наоѓа во југозападниот дел на градот, во главно протегајќи се по улиците „Стив Наумов“ и „11-ти октомври“. Таа се граничи со Орта маала на исток.