Триумфална арка (Пјонгјанг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Триумфална арка
개선문
Arch of Triumph (Pyongyang) 06.JPG
Координати39°2′40″N 125°45′10″E / 39.04444° СГШ; 125.75278° ИГД / 39.04444; 125.75278Координати: 39°2′40″N 125°45′10″E / 39.04444° СГШ; 125.75278° ИГД / 39.04444; 125.75278
МестоПјонгјанг, Северна Кореја
МатеријалБел гранит
Висина60 метри
Отворен15 април 1982 г.
Посветен наОтпорот на Ким Ил Сунг кон окупација од Јапонија

Триумфалната арка (корејски: 개선문) е споменик во Пјонгјанг, Северна Кореја посветен на корејскиот отпор од 1925 до 1945 година против окупацијата од Јапонија. Тој е втората највисока триумфална арка во светот, веднаш по Споменикот на револуцијата во Мексико. Тој е на висина од 60 метри и широчина од 50 метри.

Споменикот е изграден во 1982 година. Посебно е посветено внимание на севернокорејскиот водач Ким Ил Сунг кој учествувал во отпорот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]