Трекљано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трекљано
Трекляно
село
Зградата на општината
Зградата на општината
Трекљано is located in Бугарија
Трекљано
Трекљано
Местоположба на Трекљано во Бугарија
Координати: 42°33′3.61″N 22°35′52.94″E / 42.5510028° СГШ; 22.5980389° ИГД / 42.5510028; 22.5980389Координати: 42°33′3.61″N 22°35′52.94″E / 42.5510028° СГШ; 22.5980389° ИГД / 42.5510028; 22.5980389
ЗемјаБугарија
ОбластЌустендил
ОпштинаТрекљано
Управа
 • ГрадоначалникРадко Петрунов (БСП)
Површина
 • Вкупна25,965 км2 (10,025 ми2)
Надм. вис.&10000000000000791000000791 м
Население (2022)
 • Вкупно312
 • Густина12/км2 (31/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2557
Повик. бр.+359 07927
Мреж. местоtrekliano.eu

Трекљано (бугарски: Трекляно) — село во Западна Бугарија, административен центар на општината Трекљано во Ќустендилската Област. Има население од околу 312 жители (2022).[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во географскиот регион Краиште, во Западна Бугарија, во близина на границата со Србија, на 40 километри северно од регионалниот центар Ќустендил, 39 километри јужно од Трн и 100 километри западно од главниот град Софија.

Историја[уреди | уреди извор]

Прво спомнување за селото е во бугарски текст од почетокот на 15 век ѠТ СЄЛО ТРИКЛИНО. Се споменува и во османлиските даночни регистри од 15761577 година, каде било наведено како Теркљане. Според популарната етимологија, старото селско име било Три Клена („Три јаворови“), бидејќи во близина на селото имало област каде што се наоѓале три јаворови. Лингвистите предлагаат деривација од *traklo, самиот од trak („врска, појас“) или од грчки τρί-κλινος, „трокреветни“, што се однесува на коритата на потоци. Во близина на селото има област каде што две реки се спојуваат за да сочинуваат трета, т.е. формираат три корита.[2]

Првото училиште во селото било ќелијно и било основано во 1853 година, додека светското училиште било отворено 10 години подоцна. Новата православна црква посветена на „Успението на Богородица“ била изградена во 1860 година на местото на постара црква. По ослободувањето на Бугарија, Треклјано брзо растло: на својот врв имало до 800 куќи и население од околу 4.000 луѓе. Во 1901 година било формирано и месното читалиште.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. Чолева-Димитрова, Анна М. (2002). Селищни имена от Югозападна България: Изследване. Речник (Bulgarian). София: Пенсофт. стр. 174. ISBN 954-642-168-5. OCLC 57603720.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]