Трајанка Мизрахи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трајанка Мизрахи
Родена Трајанка Мизрахи
24 мај 1921
Праведник, Кавадаречко, Македонија
Починала 24 јануари 1991
Националност Македонка
Занимање општественик

Трајанка Мизрахи (Праведник, Кавадаречко, 24 мај 192124 јануари 1991) — македонска комунистка и првоборец. Носителка е на Партизанска споменица од 1941.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена е во село Праведник, Кавадаречко на 24 мај 1921 година. Во 1941 година станала член на КПЈ како припадничка на македонското младинско движење. Од 7 мај 1943 година била борец во Тиквешките НОПО „Добри Даскалов“ и заменик политички комесар на Првиот баталјон на Деветтата македонска ударна бригада. По ослободувањето извршувала државни и општествени функции.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Македонска енциклопедија. II (изд. I.). Скопје: МАНУ. стр. 945. ISBN 978-608-203-024-1.