Транссибирска магистрала (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Транссибирска магистрала
Faberge Train Egg Kremlin April 2003.jpg
Транс-Сибирското железничко јајце фотографирано во Кремљ во 2003 година
Година на изработка 1900
Нарачател Александра Фјодоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или институционална Музејот на оружјето во Кремљ
Година на стекнување 1927
Дизајн и материјали
Мастер Мајкл Перкин
Употребен материјал Злато; сребро; зелена, сина и портокалова енамал; оникс; и кадифе за поставата
Висина 26 centiметарs (10 ин)
Изненадување Минијатурен воз направен од злато, платина, дијаманти од роза, рубини и рок кристали

Трансибирското железничко јајце е велигденско јајце со скапоцени камења направено под надзор на рускиот изработувач  на накит Питер Карл Фаберже во 1900 година за царот Николај II од Русија. Николај Втори го презентирал како велигденски подарок на неговата сопруга царицата Александра Фјодоровна. Во моментов се одржува во Палатата на оружјето во Кремљ во Москва.

Дизајн[уреди | уреди извор]

Надворешноста на Трансибирското железничко јајце во 1900 година е направена од оникс, сребро, злато и кварц и е украсена со обоени стаклести емајли. Капакот на јајцето е шарнир, има прекривка на зелена емајл, и е украсена со инкрустирани лисја на акантус. На врвот на капакот е златен триглав орел во злато со Империјалната круна. Внатрешноста е наредена со кадифе.

Мапа на трасата на Трансибирската железница е врежана во сребро преку лицето, при што главните станици се означени со скапоцен камен и формираат појас околу јајцето. Јајцето е поддржано од три грифони, изработени од позлатено сребро на зачекорена триаголна основа на белиот оникс.