Торамски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Торамски јазик
Застапен воЧад
Подрачјецентрален
Говорници8.500  (2000)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3trj

Торамскиот е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици од подгрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според податоците од 2000 година, јазикот се зборувал од 8.460 жители. Јазикот се зборувал западно од Тер во регионот Саламат во Чад. Народот се муслимани и скоро сите зборуваат на арапски со што торамскиот се смета за загрозен јазик, односно јазик пред изумирање.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Торамски јазик на „Етнолог“.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Alio, Khalil. 2004. Préliminaires à une étude de la langue kajakse d'Am-Dam, de toram du Salamat, d'ubi du Guéra et de masmaje du Batha-Est (Tchad). In: Gábor Takács (ed.), Egyptian and Semito-Hamitic (Afro-Asiatic) studies: in memoriam W. Vycich,. 229–285. Leiden: Brill.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]