Томислав Данчуловиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Томислав Данчуловиќ
Лични податоци
Цело имеТомислав Данчуловиќ
Роден15 јуни 1980 (1980-06-15) (42 г.)
Риека, СФРЈ СФР Југославија
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2003–2006
2009–2012
Перутнина Птуј
Лоборика
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotCroacia.PNG Национален друмски првак (2004, 2007, 2008)

Томислав Данчуловиќ (хрватски: Tomislav Dančulović; р. 15 јуни 1980 во Риека) — поранешен хрватски професионален друмски велосипедист.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
2. Национално хронометарско првенство
2004
1. MaillotCroacia.PNG Национално друмско првенство
3. Краен пласман Патеките на Крал Никола
3. ГП Триберг-Шварцвалд
2006
1. Краен пласман Трка Рона-Долни Алпи
2007
1. MaillotCroacia.PNG Национално друмско првенство
1. Гран Премио Чита ди Фелино
1. Гара Сиклистика Монтапоне
2008
1. MaillotCroacia.PNG Национално друмско првенство
2009
1. Трофео Зсшди
2011
1. Рајфајзен Гран При
2. Краен пласман Около Словенска
2. Национално друмско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tomislav Dančulović“. ProCyclingStats. Посетено на 11 јуни 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]