Томислав Џеков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Томислав Џеков
Роден 18 септември 1943
Гевгелија
Националност Македонец
Занимање универзитетски професор

Томислав Џеков (Гевгелија, 18 септември 1943) – универзитетски професор на Факултетот за електроника и информациски технологии.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Докторирал во 1976година на Универзитетот Пенсилванија, Филаделфија во САД. Од 1967 до 1969 година работел во РТВ Скопје како инженер за видеотехника. Од 1969 година работел на Електротехничиот факултет (сега ФЕИТ) во Скопје каде што во 1985 година бил избран за редовен професор. На ЕТФ вршел повеќе функции како раководител на институт, продекан и декан. Има богата научна и апликативна дејност. Во 1990 година престојувал во Нигерија како експерт на Меѓународната унија за телекомуникации.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

  • Микроелектроника, (учебник) Скопје 1986;[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Македонска енциклопедија, том II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 1638. ISBN 978-608-203-024-1.
  2. Микроелектроника од Џеков