Тобатски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Тобатиски јазик)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тобатски јазик
Јотафски јазик
Застапен воИндонезија
ПодрачјеПапуа
Говорници350  (1998)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3tti

Тобатскиот, или јотафски, е австронезиски јазик кој се зборува во заливот Џајапура во Индонезија на островот Нова Гвинеја. Порано се сметал за папуански јазик, а денес е класифициран како дел од западноокеанските јазици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Тобатски јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]