Џајапурски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џајапурски јазици
Географска
распространетост:
Нова Гвинеја
Класификација:австронезиски
Гранки:

Џајапурските јазици се подгрупа на северните новогвинејски јазици. Јазиците се зборуваат во покраината Папуа во Индонезија.

Јазици[уреди | уреди извор]

Во оваа група се наоѓаат следниве јазици[1]:

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]