Тие (филм од 2006)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Тие“
Ilsposter.jpg
Францускиот плакат
РежисерДавид Моро
Ксавиер Палуд
ПродуцентРишар Гранпјер
НастапуваатОливија Бонами
Микаел Коен
ЖанрХорор
МузикаРене-Марк Бини
КинематографијаАксел Коснефроа
Премиерајули 19 2006 (2006-07-19)
Времетраење74 минути
Држава Франција
 Романија
Јазикфранцуски, романски
Буџет1.84 милиони [1]
Бруто заработка2.73 милиони [2]

Тие (француски: Ils) е француско-романски хорор филм од 2006 година во режија на Давид Моро и Ксавиер Палуд.[3] Според насловната картичка на почетокот на филмот, тој е "базиран врз вистински настани".

Главните улоги ги толкуваат глумците Оливија Бонами како Клемонтин, млада настивничка која скоро се преселила од Франција во близина на Букурешт, Романија, заедно со нејзиниот љубовник Лука, кого го игра глумецот Микаел Коен.

Улоги[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ils (Them) (2006)“. JP's Box-Office. Посетено на 9 March 2018.
  2. „Them (2007)“. Box Office Mojo. Посетено на 9 March 2018.
  3. Zoller Seitz, Matt (August 17, 2007). „Them (2006)“. The New York Times.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]