Тефта Ташко-Коко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тефта Ташко-Коко
Тефта Ташко-Коко во 1930-тите
Животописни податоци
Родено имеТефта Ташко
Роден(а)2 ноември 1910
ПотеклоФајум, Египет
Починал(а)22 декември 1947 (возраст 37)
Тирана, Албанија
ЖанровиСтароградски песни
Занимањапејачка
Период на активност1936–1947

Тефта Ташко-Коко (1910-1947) била позната албанска пејачка од 1930-тите години. Таа посмртно ја добила престижната титула народен уметник на Албанија.

Живот[уреди | уреди извор]

Тефта Ташко се родила во Фајум, Египет , каде што се иселиле нејзините родители при крајот на 19 век. Во 1921 година, семејството се преселило назад во Горица, Албанија а во 1927 година, Тефта заминала за Франција да учи пеење во Конзерваториумот во Монпелје. Од 1932 до 1936 година, таа студирала пеење на Конзерваториумот во Париз во класата на Андре Грес. Се вратила во Албанија во 1936 година, каде што изведувала оперска и камерна музика, како и албански староградски песни. Постојано ја враќале на бис на секој концерт на кој настапила во Албанија.[1]

Таа снимила албански лирски песни за Колумбија Сосајети во Италија во 1937 година и 1942 година[2] Пеела за Радио Тирана уште од неговото основање на 28 ноември 1938 година.

Тефта Ташко пеела дуети со Лола Ѓока и песни кои специјално за неа ги напишал албанскиот композитор Кристо Коно.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Таа била во брак Кристак Коко и имала син, Ено Коко, истакнат уметник од Албанија, познат албански музичар и музички директор. Тефта Ташко умрела неочекувано во 1947 година, на возраст од 37 години.

Портрет[уреди | уреди извор]

Слика од Миртеза Фушекрати (1942), изработена во 1976 година [100x120 см], била посветена на оваа уметница и до 1990 година истата била изложена во Галеријата на уметност во Тирана.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Albanian urban lyric song in the 1930s, Volumes 1-2 By Eno Koço Page 60-62 ([1])
  2. Albanian urban lyric song in the 1930s, Volumes 1-2 By Eno Koço Page 53 ([2])

Надворешни врски[уреди | уреди извор]