Теночтитлан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мексикански-Теночтитлан
1325 – 1521


Глиф

Местоположба на Теночтитлан
Модел на храмот област Тенохтитлан кај Национален музеј за антропологија
Главен град Теночтитлан
Јазици Класичен смил
Вероисповед Мексиканска религија
Уредување Монархија
Историски период Пред-колумбиски
 -  Фондација 1325
 -  Формирање на Ацтечка империја 1428
 -  Уништување 1521

Теночтитлан бил главен град на царството на Ацтеки. Тој се наоѓал на островот на езерото Тешкоко, таму каде што е денес градот Град Мексико. Теночтитлан на врвот од својата моќ, бил еден од најголемите градови на светот со околу 200.000 жители.

Градот го уништиле шпанските конквистадори во 1521 година. На неговите урнатини е изграден денешниот град Град Мексико, а езерото Тешкоко постепено е исушено.

Наводи[уреди | уреди извор]