Тедонг

Координати: 38°51′54″N 125°31′32″E / 38.86500° СГШ; 125.52556° ИГД / 38.86500; 125.52556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тедонг
Тедонг во Пјонгјанг
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоРангрим, Јужен Хамгјонг
Устие 
 • место
Корејски Залив
Должина439 км[1]
Големина на сливот20.344 км2
Особености на сливот
Реката во рамките на Северна Кореја.

Тедонг (корејски: 대동강, тркр. Тедонг-ганг) — голема река во Северна Кореја. Извира во венецот Рангрим, во северниот дел на земјата, па тече на југозапад и се влева во Корејскиот Залив кај Нампо.[2] Минува низ главниот град Пјонгјанг, и тоа покрајКулата на идејата џуче и плоштадот плоштадот „Ким Ил-сунг“.

Реката е долга 439 км, петта по длабочина на Корејскиот Полуостров и втора по должина во Северна Кореја. Пјонгјанг лежи 110 км спротиводно од устието, Сунчон е 192, а Техунг е 414 км. Поради значајната длабочина, има голема сообраќајна улога и е пловна за големи бродови сè до 65 км во внатрешноста на полуостровот, иако стопанските пловила обично не одат подалеку од Сонгним.

Историја[уреди | уреди извор]

На бреговите на Тедонг е основано кралството Когурјо и истите изобилуваат со археолошки наоѓалишта од новото камено и бронзено време. Во минатото реката се нарекувала и Пе.[3]

Брани и мостови[уреди | уреди извор]

Во 1986 г. во устието на реката кај Нампо е изгадена Западноморската Брана со должина од 8 км и три преводници со 36 капии.[2] Браната служи за контролирање на водотекот и наводнување на новомелиорираното земјиште од заливот.[2] Недостатокот на ова решение е пореметувањето на самопрочистувањето на Тедонг, задржувајќи ги нечистотиите.[4] На реката има и други хидроенергетски објекти како електраната „Њонгвон“.[5]

Во Пјонгјанг на реката има шест моста, од кои позначајни се Окрју, Рунгра и Тедонг.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Encyclopædia Britannica Online : Taedong River“. Encyclopædia Britannica.
  2. 2,0 2,1 2,2 Suh, Dae-Sook (1987) "North Korea in 1986: Strengthening the Soviet Connection" Asian Survey 27(1): стр. 62
  3. (1973) Transactions of the Korea branch of the Royal Asiatic Society vol. 48, page 59
  4. Tenenbaum, David J. (2005) "International Health: North Korean Catastrophe" Environmental Health Perspectives 113(1): p. A26, page A26
  5. (209) Korea Today No. 640[мртва врска]
  6. „옥류교 [мост Окрју]“, Доосанова енциклопедија, Посетено на 2010-07-02

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

38°51′54″N 125°31′32″E / 38.86500° СГШ; 125.52556° ИГД / 38.86500; 125.52556