Тврдина Дос Реиш Магос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Дос Реиш Магос
Forte-reis-magos.jpg
Тврдината Дос Реиш Магос
Општи податоци
ГрадНатал
ЗемјаБразил

Тврдина Дос Реиш Магос (на португалски: Forte dos Reis Magos или Fortaleza dos Reis Magos, со значење: Тврдина на тројцата мудреци) — тврдина која се наоѓа во градот Натал во бразилската сојузна држава Северно Рио Гранде.

Тврдината била првиот камен-темелник на градот Натал. Основана е на 25 декември 1599 година, на десната страна од реката Потенги (денес во близина на мостот на Њутн Наваро). Тврдината го добила своето име врз основа на датумот на почетокот на изградбата, на 6 јануари 1598 година, во Католичкиот календар на денот Богојавление - Водици.

Галерија[уреди | уреди извор]